Tormented

Graveyard Lust

—–

(2012) War Anthem Records

 

Zdarza mi się obejrzeć dobry horror, a gdy już opadnie przyjemne napięcie, stwierdzić, że w zasadzie niewiele w nim było oryginalnych pomysłów. Ale podobał mi się, mimo że znowu ciarki na plecach wywoływały sprawdzone filmowe patenty. Jeśli od pierwszych minut wciągną mnie jeszcze klimat lub mocne sceny – to już pełnia szczęścia. Podobna kumulacja gwarantuje, że do tytułu wracam nieraz.

 

Z takimi właśnie solidnymi produkcjami kojarzą mi się makabryczne historie, którymi znowu uraczył nas Andreas Axelson. Na szczęście dowodzący „Tormented” to stary wyga. Doświadczenia ani talentu odmówić mu nie można, zręcznie podał ograne deathmetalowe chwyty w odpowiednio grobowej atmosferze.

 

Rozpoczynające płytę wersy: „Gdy przybywa noc, aby pochłonąć słońce/ zjawiam się wśród pogrzebowej mgły/ Z nadchodzącej ciemności powstaję/ do życia coś budzi się w mej krwi…”, owszem, nie grzeszą oryginalnością. Ale z pasją wyśpiewane niesztampowym dla gatunku wokalem, z porywającym energią riffem idealnie wprowadzają nas w nastrój metalowych opowieści z krypty.

 

Już po pierwszych taktach „Graveyard Lust” wiem, że będzie świetnie. Krótkie intro i… tak się łupie klasyczny, nieprzekombinowany szwedzki death metal. Nie za szybko, z odpowiednim brudem i ciężarem, może niezbyt oryginalnie, ale z werwą i upiornym klimatem. Otwarte groby, trupy, krwawa uczta u Elżbiety Batory – jest wszystko, co pasuje do tego gatunku muzyki. A utworów takich jak tytułowa „Cmentarna żądza”, „Revel in Blood” czy „Sick in the Head” nie sposób wysłuchać w bezruchu.

 

W żadnym wypadku nie jest to muzyczna zapchajdziura wypuszczana między regularnymi wydawnictwami, ale pełne autentycznej pasji nagranie. Ta 24-minutowa epka dała mi więcej radości niż niejeden pełny album. No ale jak może być źle, gdy „wśród kości i prochów wyję do księżyca, a ma cmentarna żądza kontroli się wymyka”?

 

—–

 

4/5

 

—–

(Visited 108 times, 1 visits today)
Paweł Kapusta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.